Lista primarilor aleşi de vasluieni la alegerile locale din 27 septembrie 2020

Alegerile locale au luat sfârşit, cetăţenii judeţului şi-au ales  președintele Consiliului Județean, dar și primarii  pentru următorii patru ani.

Consiliul Județean Vaslui a fost câștigat de Dumitru Buzatu, președintele în funcție și liderul PSD Vaslui. 

Locuitorii din Vaslui și Huși  au optat pentru candidaţii PSD, foştii primari, care rămân în funcţie.În funcție rămâne și Dumitru Boroș, candidatul PNL la Bârlad.  Murgeniul este câștigat de candidatul PSD,  în timp ce Negreștiul este adjudecat de liberalul Cristinel Rusu. 

În rural, PSD şi-a revendicat 56 de comune, PNL a câştigat alegerile în 22 comune, ALDE în patru comune. La aceste alegeri şi-au schimbat primarii un număr de 26 de primării  din judeţ.

Lista primarilor din judeţul Vaslui în următorii patru ani:

 

  1. Vaslui: Vasile Pavãl – PSD 
  2. Barlad: Dumitru Boroș – PNL 
  3. Husi: Ioan Ciupilan – PSD
  4. Negresti: Cristinel Rusu -PNL (nou)
  5. Murgeni: Eduard Cazacu – PSD (nou)
  6. Albesti:  Romeo Iftene – PSD (nou)
  7. Vlahutã: Dãnut Cojocaru – PNL
  8. Arsura : Andrei Dinu Nastase – PNL (nou)
  9. Banca: Vasile Vânãtoru – PNL
  10. Bãcani : Stoica Vasile – PNL 
  11. Bãcesti: Horatiu Cãrãusu – PSD
  12. Bãlteni : Relu Brasoveanu – PSD
  13. Berezeni: Toader Dima – PSD 
  14. Blãgesti : Chirilã Alex – PSD
  15. Bogdana: Barbu Vasilica – PNL
  16. Bogdãnesti : Dorobantu Ion – PSD
  17. Bogdãnita : Viorel Lucian Ciubotaru – PSD
  18. Botesti : Adrian Pantea – PNL
  19. Bunesti – Averesti:  Taragan Vasile – PSD
  20. Ciocani: Cãlin Gheorghe – PSD
  21. Codãiesti : Lupu Anișoara – PNL (nou)
  22. Coroiesti : Cristian Lungu-  PSD
  23. Costesti : Lascăr Popa –  PNL (nou)
  24. Cozmesti:  Sima Hristache – PSD
  25. Crețești: Lăstun Cerulențiu – PNL (nou)
  26. Dãnesti:  Neculai Ciofu – PSD
  27. Deleni: Doru Eșanu – PNL
  28. Delesti : Dobranici Daniel – PNL (nou)
  29. Dimitrie Cantemir:  Acsinte Mihai – PNL (nou)
  30. Dodesti: Cerbu Loredana – PSD
  31. Dragomiresti : Iacob Danuț – ALDE
  32. Drânceni: Murarașu Mihai – PNL (nou)
  33. Duda Epureni : Petricã Chiriac – PSD
  34. Dumesti: Ionița-Barnea Ciprian –  (PSD) (nou)
  35. Epureni : Bâlbâie Carmen -PSD
  36. Fãlciu – Neculai Moraru – PSD
  37. Feresti : Sebastian Arteni – PSD
  38. Fruntiseni :Ioan Onel – PSD (nou)
  39. Gãgesti:  Costicã Stupu – PSD
  40. Gârceni: Scutelnicu Sorin – PSD 
  41. Gherghesti: Ibãnescu Nixon-Neculai – PSD
  42. Grivita: Alina Munteanu – PNL
  43. Hoceni: Vasile Tabãrã – PSD
  44. Iana: Adrian Totolici – PSD
  45. Ibãnesti: Benone Pletea – PSD
  46. Ivãnesti: Vasile Novac – PSD
  47. Ivesti: Dumitrache Nistor – PSD
  48. Laza: Ionuț Pușcașu – PSD (nou)
  49. Lipovãt: Valerian Hriscu – PSD
  50. Lunca Banului: Tofan Dãnut – PSD 
  51. Malusteni : Gherghescu Aurel – PSD (nou)
  52. Miclesti: Doru Agafitei – PSD
  53. Munteni de Jos:  Iulian Lazăr – PNL (nou)
  54. Munteni de Sus : Ion Vartolomei – PSD 
  55. Oltenesti: Galeru Constantin – PNL
  56. Osesti:  Ioan Todirașcu  – PNL (nou)
  57. Pãdureni : Temistocle Diaconu – PSD
  58. Perieni –  Alexandru Iacob -ALDE
  59. Pochidia: Marius Ciocan – PSD
  60. Pogana:   Cristian Spiridon – PNL (nou)
  61. Pogonesti : Mihai Apostu -PSD (nou)
  62. Poienesti : Caragatã Manole -PSD 
  63. Puiesti –  Vasile Cezar Ticu – ALDE
  64. Pungesti: Nicolae Stamate -PSD (nou)
  65. Puscasi – Paul Marian Ignat – PSD (nou)
  66. Rafaila: Constantin Fînariu – PSD
  67. Rebricea: Valericã Radu – PSD
  68. Rosiesti: Anea Florin – PSD
  69. Solesti : Mona Bujor – PSD
  70. Stãnilesti : Găbișor Tofan – PSD (nou)
  71. Stefan cel Mare: Mihai Moraru- PSD
  72. Suletea: Ciprian Tamas – PSD
  73. Tanacu: Dumitriu Dănuț – PSD (nou)
  74. Tãcuta : Ionel Florin PNL
  75. Tãtãrãni : Ion Gentimir – PSD (nou)
  76. Todiresti : Petricã Simiuc – PSD
  77. Tutova : Ion Corciovã – PSD
  78. Vãleni : Beligan Radu  – PNL
  79. Vetrisoaia : Stîngã Corneliu – PNL 
  80. Viisoara : Liviu Pîrciu – PSD
  81. Vinderei: Ghiur Ionut – ALDE
  82. Voinesti : Popa Mădălin – PSD (nou)
  83. Vulturesti : Adrian Brîncă – PSD (nou)
  84. Vutcani: Silviana Bahrim – PSD
  85. Zãpodeni – Chiratcu Ionel – PSD 
  86. Zorleni – Paula Hultoanã – PSD