Bârlădean arestat preventiv, pentru furturi repetate

Instanța de judecată a emis mandat de arestare preventivă pe numele unui bărbat de 32 de ani, din municipiul Bârlad, care,  deși se afla sub efectul măsurii preventive a controlului judiciar, nu a ezitat să continuie şirul infracţiunilor.

La sfârșitul săptămânii trecute, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Bârlad au fost sesizați de administratorul unei societăți cu punct de lucru în Piața Sf. Ilie din municipiul Bârlad cu privire la faptul că un bărbat i-a sustras bunuri expuse la vânzare în fața magazinului, în valoare de 195 de lei.

Imediat la fața locului a fost direcționată o echipă de polițiști care a identificat persoana bănuită de comiterea faptei ca fiind Dănuț E., de 32 de ani, din municipiul Bârlad. Asupra acestuia a fost găsită suma de 60 de lei, bani proveniți din valorificarea unor bunuri sustrase. Bărbatul a fost condus la sediul Poliției municipiului Bârlad pentru audieri.

Dănuț E. este cercetat de polițiști pentru alte nouă infracțiuni de furt și furt calificat comise în perioada martie 2015 – septembrie 2016, pe raza municipiului Bârlad. Prin fapte sale bărbatul a creat părților vătămate un prejudiciu de aproximativ 5.000 de lei. În luna septembrie a acestui an, împotriva acestuia a fost dispusă măsura controlului judiciar.

Bărbatul a fost reținut de polițiști 24 de ore, iar ulterior prezentat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Bârlad, respectiv Judecătoria Bârlad cu propunerea de arestare preventivă.

Instanța de judecată a dispus arestarea preventivă a bărbatului pentru o perioadă de 30 de zile.

Pentru asigurarea unei protecţii optime a firmei dumneavoastră, poliţia vă recomandă:

  • instalaţi un sistem de alarmă contra efracţiei şi asiguraţi-vă că acesta este pus în funcţiune;
  • dacă firma deţine spaţii de depozitare exterioare este necesar un sistem de protecţie perimetrală;
  • montaţi un sistem de supraveghere şi înregistrare video;
  • instalaţi un sistem de restricţionare şi control al accesului;
  • conectaţi sistemul de alarmare la un dispecerat de monitorizare;
  • montaţi uşi şi ferestre care să dispună de sisteme de închidere de înaltă siguranţă;
  • dacă optaţi pentru grilaje şi uşi metalice, acestea trebuie confecţionate din materiale rezistente la acţiuni mecanice şi termice;
  • un sistem de iluminare cu senzori de perimetru care se activează de câte ori se apropie cineva de magazin este util pentru detectarea mai uşor a persoanelor rău intenţionate;
  • nu lăsaţi pe timpul nopţii, în magazine sau sedii de firmă, sume mari de bani;
  • nu lăsaţi ferestrele deschise/întredeschise când părăsiţi sediul societăţii.

Dacă constataţi că s-a comis un furt sesizaţi imediat Poliţia fără a distruge posibilele urme lăsate de infractori!

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.